Лагеруването в планината е бягство от натовареното ежеднение, което ще ни отведе към приключенията .Място, където можем да се откажем от технологиите и да се свържем с майката природа. Въпреки това, за да направите вашето пътуване удобно, и по този начин приятно, трябва да знаете какво правите и да имате подходящата екипировка. В противен случай, вашата визия за перфектното къмпинг пътуване може в действителност да се превърне в кошмар. За да сме сигурни, че ще изпитате приключенията на мечтите си сме събрали 10 съвета как да си изкарате по-хубаво на лагер в планината.
1. Тренировки на сухо-разпъване на палатка у дома.
Разбира
се, палатката може да изглежда лесна за разпъване и да става за 5
минути, но не всеки е опитен планинар, а когато разполагате само с
няколко минути слънчева светлина и сте забравили челника си става още
по-трудно. Вместо това, няколко пъти поставяйте палатката в дневната или
задния двор, преди да се отправите към планината. Това не само ще ви
помогне да разберете какво се случва, но също така ще ви помогне да
ускорите процеса на разпъване на палатката, така че да не губите
ценното си време за къмпинг и да се занимавате с палатки.
2.Пригответе предварително храната, която ще консумирате.
Само защото сте на къмпинг и нямате достъп до голяма кухня, това не означава, че не трябва да имате добра храна. Ако са ви омръзнали консервите с боб и риба за вечеря, докато сте на палатка, планирайте предварително и направете някои ястия, които лесно се готвят на огъня.
3.Вземете си надуваемо легло за спане
Не, лагеруването в палатка не трябва да е неудобно. В днешно време има много удобства, които са направени, за да ви помогнат да се насладите на добър нощен сън, докато сте сред природата. Ключът към една спокойна нощ е спален чувал и надуваем дюшек.Леглото ще Ви изолира от студената земя, а чувала ще Ви предпази от студеният вятър. Обещаваме, че ако сте добре отпочинали, престоят в планината ще бъде много по-приятен.
4.Вземете си удобни обувки и чорапи против мазоли .
Удобните обувки са задължителни при дълги преходи в планината. Но от скоро един иновативен български продукт, чорапите Baselayer които са свръхлеки и дишащи също са задължителни. Тяхното основно предназначение e да бъдат носени под други чорапи. Baselayer намаляват триенето и отвеждат влагата от стъпалото, което осигурява отлична защита от протриване и пришки.
5.Изключете телефона си , включете ума си Днешните технологии ни помагат в много отношения и планинарството не прави изключение. Вече има много приложения за мобилни телефони, които могат да ни бъдат доста полезни по време на преходите ни в планината , но за съжаление от студа и големият екран батерията им пада бързо. За това преминете на енергоспестяващ или самолетен режим. В краен случай изключете устройството и се насладете на природата.
6. Носете си настолни игри или карти
В планината можете да се насладите на дългите разходки, чистият въздух и евентуално да поплувате ако не се намирате в национален парк, а на някой язовир. Докато си почивате можете да извадите старото тесте карти или любимото Ви “не се сърди човече”и да се отдадете на старомодното забавление.
7.Вземете си любимото кафе или чай
И само защото сте на къмпинг не означава, че не можете да пиете кафе, което да е толкова добро, колкото ароматната чаша в любимото Ви заведение. Можете вземете френска преса, разтворимо кафе или да си наберете билки за чай. Едно е сигурно- имате нужда от гориво с тази тежка раница!
8. Импрегнирайте палатката си.
Макар и красива, майката природа също е пълна с изненади – никога не можете да бъдете твърде сигурни какво ще направи времето. Може да е слънчево-35 градуса, а следващият момент да завали дъжд. И това е нещо, за което трябва да бъдете подготвени, докато ходите на къмпинг. За да запазите себе си и оборудването си на сухо, добра идея е да поставите водоустойчив слой на палатката си, преди да тръгнете на път. Как да направите това? Съвсем просто-вземете си импрегниращ спрей за палатка (има ги в Decatlon), напръскайте палатката отгоре надолу, отляво надясно. Не забравяйте циповете! Покрийте всеки квадратен см от палатката си с този спрей и ще сте готови за всякаква ситуация.
9.Къмпингувайте през делничните дни
Ако графикът ви го позволява, отидете на къмпинг през седмицата. Къмпингите през уикендите обикновено са пълни с хора,а всеки търси усамотение.
Така че, ако търсите по-тихо и релаксиращо къмпинг пътуване, вижте дали можете да вместите пътуването в средата на седмицата.
10. Уведомете близките си къде смятате да къмпингувате
Освен планинска застраховка , задължително споделете с най-близките си, къде смятате да къмпингувате и какъв е планът Ви. Не бъдете безрасъдни и не се пускайте по течението. Ходете винаги по маркираните пътеки. Опитен планинар също може да се изгуби ако няма карта и не познава района.
+Бонус. Боклукът в раницата
Това е много важно правило, което трябва да следваме не само от уважение към онези, които идват след вас, но и да защитаваме нашата красива природа. Сложете боклука в раницата си и се уверете дали сте изгасили огъня.Препоръчваме Ви да си носите собствени метални съдове за хранене и пиене, което можете за използвате многократно.
Вече чувствате ли се мотивирани за лагер в планината ? С тези 10 съвета ще бъде много по-лесно и приятно. Планината Ви зове и трябва да тръгвате!